Kaip tvariai pirkti ir rūšiuoti: praktiniai patarimai, kaip sumažinti atliekas jau pirkimo metu

Infografika arba nuotrauka, vaizduojanti žmogų, rūšiuojantį atliekas arba renkantį prekes su tvariomis pakuotėmis parduotuvėje.

Gyvenant šiuolaikiniu pasauliu, kurioje vartojimo kultūra yra itin išplėtota, vis daugiau žmonių pradeda galvoti apie tai, kaip jų kasdieniai sprendimai gali paveikti aplinką. Viena iš svarbiausių sričių, kurioje kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie tvarumo, yra pirkimo ir atliekų rūšiavimo įpročiai. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip tvariai rinktis prekes parduotuvėse, kaip teisingai rūšiuoti atliekas ir kokių klaidų vengti, kad mūsų pakuotės būtų perdirbtos, o ne atsidurtų sąvartynuose.

Kodėl pirkimo sprendimai svarbūs jau parduotuvėje?

Daugelis žmonių galvoja, kad atliekų rūšiavimas prasideda tik namuose, kai mes išmetame pakuotes į atitinkamus konteinerius. Tačiau iš tiesų tvarumas prasideda daug anksčiau – dar prie parduotuvės lentynos. Renkantis prekes, svarbu atkreipti dėmesį ne tik į pačią prekę, bet ir į jos pakuotę. Kai kurios pakuotės yra lengviau perdirbamos, o kitų perdirbimas reikalauja sudėtingų ir brangių technologijų. Pavyzdžiui, plastikiniai gėrimų buteliai yra lengvai perdirbami, tačiau daugiasluoksniai plastikai, iš kurių gaminami pirkinių maišeliai, reikalauja itin sudėtingų procesų. Be to, ne visos plastiko rūšys gali būti perdirbamos Lietuvoje, todėl svarbu rinktis tas pakuotes, kurios yra lengviau perdirbamos.

Didesnės pakuotės – mažiau atliekų

Vienas iš paprasčiausių būdų sumažinti atliekų kiekį – rinktis didesnes pakuotes. Pavyzdžiui, vietoj to, kad pirktumėte kelis mažus skalbimo miltelių pakelius, geriau pasirinkti vieną didelį. Tai ne tik sumažina plastiko kiekį, bet ir sutaupo pinigų, nes didesnės pakuotės dažniausiai yra ekonomiškesnės. Be to, didesnės pakuotės yra lengviau perdirbamos, nes jų nereikia smulkinti ar atskirti į mažesnes dalis. Pavyzdžiui, skystą muilą ar šampūną galima pirkti didelėse talpose, o namuose naudoti mažesnius buteliukus su dozatoriumi, kuriuos galima papildyti. Tokiu būdu ne tik sumažiname atliekų kiekį, bet ir sutaupome laiką, nes rečiau tenka važiuoti į parduotuvę.

Homogeniškos pakuotės – lengviau perdirbamos

Kai kurios pakuotės yra pagamintos iš kelių skirtingų medžiagų, o tai apsunkina jų perdirbimą. Pavyzdžiui, jogurto indelis gali būti pagamintas iš plastiko, tačiau jį supa popierinė etiketė, o viršuje yra folijos dangtelis. Tokias pakuotes perdirbti yra sudėtinga, nes reikia atskirti visas medžiagas. Todėl renkantis prekes, svarbu atkreipti dėmesį į tai, ar pakuotė yra homogeniška, tai yra, pagaminta iš vienos medžiagos. Jei pakuotė sudaryta iš kelių medžiagų, prieš išmetant ją į rūšiavimo konteinerį, reikėtų jas atskirti. Pavyzdžiui, jei pirkote miltus popierinėje pakuotėje su plastikiniu langu, prieš išmesdami pakuotę, atskirkite popierių nuo plastiko.

Atsakingas rūšiavimas – pagrindinis perdirbimo raktas

Nors svarbu rinktis tinkamas pakuotes, lygiai taip pat svarbu teisingai jas rūšiuoti. Lietuvoje apie 20 proc. pakuočių konteinerių turinio sudaro atliekos, kurios ten neturėtų atsidurti. Pavyzdžiui, į plastiko ir popieriaus konteinerius dažnai išmetami higienos reikmenys, tokie kaip sauskelnės, tualetinis popierius ar dantų šepetėliai. Šios atliekos negali būti perdirbamos ir tik užteršia rūšiavimo linijas. Todėl labai svarbu vadovautis paprasta taisykle – į rūšiavimo konteinerius mesti tik pakuotes, o patys gaminiai yra nerūšiuojami. Išimtis galėtų būti tik makulatūra ir plėvelė.

Ką galima mesti į rūšiavimo konteinerius?

Į plastiko ir popieriaus rūšiavimo konteinerius galima mesti plastikinius butelius, maisto pakuotes, įvairias plastikines ir kartonines dėžutes bei indelius, maišelius, plėveles, buitinių priemonių tarą, tetrapako pakuotes, saldainių popierėlius, konservų skardines ir makulatūrą. Tačiau svarbu atminti, kad prieš išmetant pakuotes, reikėtų jas ištuštinti ir nuplauti, kad jos nebūtų užterštos maisto likučiais. Užterštos pakuotės gali būti atmetamos perdirbimo metu.

Išvados ir praktiniai patarimai

Tvarumas prasideda nuo smulkiausių kasdienių sprendimų. Renkantis prekes parduotuvėje, svarbu atkreipti dėmesį ne tik į pačią prekę, bet ir į jos pakuotę. Rinkitės didesnes pakuotes, kurios yra ekonomiškesnės ir lengviau perdirbamos. Stenkitės pirkti produktus homogeniškose pakuotėse, pagamintose iš vienos medžiagos, o jei pakuotė sudaryta iš kelių medžiagų, prieš išmetant jas atskirkite. Nepamirškite teisingai rūšiuoti atliekų – į rūšiavimo konteinerius mesti tik pakuotes, o ne higienos reikmenis ar kitus gaminius.

Atminkite, kad kiekvienas mūsų sprendimas turi įtakos aplinkai. Renkantis tvariai ir teisingai rūšiuojant atliekas, mes galime sumažinti plastiko taršą ir prisidėti prie švaresnės planetos. Pradėkite nuo mažų žingsnių – ir jie gali tapti dideliu pokyčiu visai visuomenei.

Visos teisės saugomos SEOMANAS.LT

| SEO straipsnių talpinimas | SEO tekstų rašymas | SEO straipsnių rašymas |